Öne Çıkanlar Bonn Diplomasi Forumunda konuşan Işıner Güngör 13 ilde eş zamanlı düzenlenen Kafes31 operasyonuyla 3 dönem kuralı rafa kalktı 1 milyon Filistinli Türk vatandaşı olacak iddiası yalanlandı Rusya

Bu haber kez okundu.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli

Rus ordusunun Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesinde yer alan Bucha kentinde toplu katliamlar yaptığına dair ortaya çıkan görüntülerin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Rusya’ya sert tepki gösterdi.

"KENDİLERİNE ORDU DİYENLER, ANCAK ÖLÜMÜ HAK EDERLER"

Bucha ve diğer kentlerde sivillerin öldürüldüğünü, işkence yapıldığını ve kadınların tecavüze uğradığını ifade eden Zelensky, "Yüzlerce insan öldürüldü. İşkence gördü, siviller vuruldu. Sokaklarda cesetler, mayınlar. Yağmanın bilinen sonuçları. Katiller, çapulcular! Kendilerine ordu diyenler! Onlar bu yaptıklarından sonra ancak ölümü hak ederler!" dedi.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #1

"HER RUS ASKERİNİN ANNESİ BUCHA’DA, IRPİN’DE, GOSTOMEL’DE ÖLENLERİ GÖRMELİ"

Rus askerlerinin annelerine seslenen Zelensky, “Her Rus askerinin annesinin Bucha’da, Irpin’de, Gostomel’de öldürülen insanların cesetlerini görmesini istiyorum. Onların suçu ne? Neden öldürüldüler? Sokakta bisikletine binen adam ne yaptı? Barışçıl şehirlerdeki sıradan insanlar ne yaptı? Kadınlar neden küpeleri kulaklarından çıkarıldıktan sonra boğuldu? Kadınlar nasıl çocukların önünde tecavüze uğrayabilir ve öldürülebilir? Ölürken bile vücutlarıyla alay edildi. Neden insanların vücutları tanklarla ezildi? Ukrayna’nın Bucha şehri Rusya’nıza ne yaptı? Bütün bunlar nasıl mümkün oldu? Rus anneler, sen çapulcu yetiştirirken aynı zamanda nasıl cellat oldular? Çocuklarınızın içinde ne olduğunu göremediniz mi? İnsani olan her şeyden mahrum olduklarını görmeden edemediniz. Vicdansızlar, kalpsizler. Kasten ve zevkle insan öldürdüler.” dedi.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #2

"SAVAŞ SUÇLARI ARAŞTIRILACAK"

Bucha kentinde yaşananlara dair özel bir komisyon oluşturulacağını aktaran Zelensky, “Ülkemizdeki işgalcilerin her suçunu soruşturmak ve kovuşturmak için Ukrayna’da özel bir adalet komisyonu oluşturmaya karar verdim. Bu mekanizmanın özü, ulusal ve uluslararası müfettişler, savcılar ve hakimlerden uzmanların ortak çalışmasıdır. Bu mekanizma Ukrayna halkına karşı bu korkunç savaşa ve halkımıza karşı işlenen suçlarına sebep olan ve bir şekilde bu suçlara ortak olanları adalete teslim edecektir. Dışişleri Bakanlığı, Başsavcılık, Ulusal Polis, Güvenlik Teşkilatı, İstihbarat Teşkilatı ve yetkileri dahilindeki diğer yapılar, mekanizmanın bir an önce işlemesini sağlamak için her türlü çabayı göstermelidir. Bu çalışmaya katılabilecek ve adaletin tesis edilmesine yardımcı olabilecek dünyadaki tüm vatandaşlarımızı ve Ukraynalı dostlarımızı da buna davet ediyorum.” dedi.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #3

Zelensky, “Zaten dünya birçok savaş suçu gördü. Ancak Rus ordusunun savaş suçlarını bu tür kötülüğün dünyadaki son tezahürü olduğunu göstermek için mümkün olan her şeyi yapmanın zamanı geldi. Bu tür suçlardan suçlu bulunan herkes özel bir Cellat Defterine yazılacak, bulunup cezalandırılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #4

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE GÖRÜŞÜLECEK

Ülkesinde yaşananları tüm uluslararası alanlarda dünyaya duyuracaklarını belirten Zelensky, “Düşmanı birkaç bölgeden uzaklaştırdık. Ancak Rus birlikleri hala diğer bölgeleri kontrol altında tutuyor. İşgalciler bazı bölgelerden uzaklaştırıldıktan sonra bu yerlerden daha kötü şeyler ortaya çıkıyor. Daha fazla ölüm ve istismar. Çünkü ülkemize gelen Rus ordusunun doğasında bu var. Bunlar başka türlü yapamayan ucubeler. Böyle emir aldılar. Ukrayna’nın tüm ortakları, devletimizin geçici olarak işgal edilen topraklarında neler olduğu hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilecektir. Rus işgali sırasında Bucha ve diğer şehirlerdeki savaş suçları da salı günü BM Güvenlik Konseyi tarafından ele alınacak. Rusya’ya karşı kesinlikle yeni bir yaptırım paketi olacak. Ama eminim ki bu yeterli değil. Daha fazla sonuca ihtiyaç var. Sadece Rusya hakkında değil, aynı zamanda bu kötülüğün topraklarımıza gelmesine gerçekten izin veren siyasi tavırlar hakkında da.” dedi.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #5

NATO'YA ÜYELİK ELEŞTİRİSİ

Ülkesinin savunmasına destek olmayan NATO’yu eleştiren Zelensky, “Bugün Bükreş’teki NATO zirvesinin on dördüncü yıl dönümü. O zaman Ukrayna’yı Doğu Avrupa’daki ‘gri bölge’den çıkarma şansı vardı. Ukrayna’nın NATO üyesi olabileceğine dair iyimser diplomatik açıklamalara göre, 2008’de Ukrayna’yı ittifaka kabul etme konusunda gizli bir ret vardı. Bazı politikacıların Rusya’ya yönelik saçma korkuları gizlendi. Ukrayna’yı reddederek Rusya’yı yatıştırabileceklerini düşündüler. Bu yanlış hesaplamadan bu yana geçen 14 yıl içinde Ukrayna, Donbas’ta bir darbe ve sekiz yıllık savaş yaşadı. Şimdi Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en kötü savaşta yaşam mücadelesi veriyoruz.” dedi.

Zelensky: Her Rus askerinin annesi Bucha’da, Irpin’de öldürülen insanların cesetlerini görmeli #6

MERKEL VE SARKOZY'İ BUCHA'YA DAVET ETTİ

Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’i ve Fransa’nın eski Cumhurabaşkanı Nicolas Sarkozy’i Bucha’yı ziyarete ve Rusya’ya taviz politikasının 14 yılda nelere yol açtığını görmeye davet eden Zelensky, “İşkence gören Ukraynalıları kendi gözlerinizle görmek için. Batı’yı suçlamıyoruz. Bunu halkımıza karşı yapan belirli Rus ordusu dışında kimseyi suçlamıyoruz. Ama kararsızlık hakkında konuşma hakkımız var. On dört yıl önce Rusya’nın Bükreş’teki lideri (Vladimir Putin) Batılı liderlere Ukrayna gibi bir ülke olmadığını söyledi. Ve böyle bir ülkenin olduğunu kanıtlıyoruz. Oldu ve olacak. Biz dünyada güçlülerin ardında saklanmayacağız. Topraklarımıza gelen bu kötülükten kendimizi korumak için silah yardımı istemek zorunda değildik. Biz talep etmeden yine de bize gerekli tüm silahları vermek zorunda kaldılar. Çünkü başlarına gelen kötülüğün ve beraberinde neler getirdiğinin kendileri çok iyi biliyorlardı.” dedi.

RUSYA'DAN İDDİALARA YANIT

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Kiev bölgesinde bulunan Buça'da Rus ordusunun sivilleri katlettiğine yönelik iddiaların doğru olmadığını savundu.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kiev yönetimi tarafından Buça'dan yayınlanan fotoğrafların ve videoların provokasyon olduğu öne sürüldü.

Bu yerleşim biriminin Rus askerlerinin kontrolü altında olduğu süre boyunca, tek bir bölge sakininin herhangi bir şiddet eyleminden zarar görmediği iddia edilen açıklamada, bu bölgeye insani yardım dağıtıldığı da ifade edildi.

Bu süre içerisinde sivillerin şehir içerisinde serbestçe hareket edebildiği ve tahliye oldukları ifade edilen açıklamada, Ukrayna silahlı güçlerinin meskun mahalleler dahil şehrin güneyindeki bölgeleri bombaladığı iddia edildi.

Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye'de gerçekleştirilen yüz yüze görüşmelerin ertesi günü, 30 Mart'ta tüm Rus birliklerinin Buça’dan tamamen çekildiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ayrıca, 31 Mart'ta Buça Belediye Başkanı Anatoliy Fedoruk, video mesajında şehirde Rus ordusunun olmadığını doğruladı ancak sokaklarda elleri bağlı olarak vurulan yerel sakinlerden bahsetmedi bile.

"KİEV REJİMİNİN BİR BAŞKA KURGUSU"

Bu nedenle, Buça'daki tüm sözde 'suç kanıtlarının', Ukrayna istihbaratı SBU görevlileri ve Ukrayna televizyonu temsilcilerinin şehre geldiği 4. günde ortaya çıkması şaşırtıcı değil.

En az dört gün sonra görüntüleri Kiev rejimi tarafından yayınlanan tüm insanların cesetlerinin sertleşmemiş olması, karakteristik kadavra lekelerinin olmaması ve yaralarda pıhtılaşmayan kan olması özellikle endişe vericidir.

Bütün bunlar, Mariupol'de doğum hastanesinde ve diğer şehirlerde olduğu gibi, Buça'dan gelen fotoğrafların ve video görüntülerinin Batı medyası için Kiev rejiminin bir başka kurgusu olduğunu reddedilemez bir şekilde doğrulamaktadır."

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/dunya/zelensky-her-rus-askerinin-annesi-buchada-irpinde-oldurulen-insanlarin-cesetlerini-gormeli

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.